Program Zbiory Mbest działa na zasadzie przenoszenia danych zapisanych w kodzie kreskowym do bazy danych.
Dla rwaczy drukowane są indywidualne kody kreskowe na których zapisane są informacje odnośnie miejsca zbioru, klasy oraz wagi.
Opcja drukowania kodów pozwala przypisywać dowolny parametr na naklejce np: klasa a pozostałe parametry można definiować za pomocą kart klas, wag i miejsca zbiorów. Umożliwia to wygenerowanie kodów np. dla jednego pracownika na wszystkie hale, klasy i wagi. Dzięki temu pracownik ma tylko jedną rolkę kodów na wszystkie hale, klasy i wagi. Nie musi pilnować czy ma dobre naklejki na np. halę 1.
Jedynie osoba wprowadzająca pilnuje by kody były przypisane do odpowiednich parametrów.
Parametr wagi można wprowadzać na 3 sposoby:
1. Zdefiniowany na naklejce(sticker).
2. Zdefiniowany za pomocą karty kodów
3. Zdefiniowany za pomocą WAGI - waga podpięte do stanowiska czytnik i ważąca stan rzeczywisty koszyka wprowadzając automatycznie tą wagę do systemu.
System nasz pracuje na wagach CAS - które są dostępne na rynku w przystępnych cenach.
Naklejone kody na skrzynki zostają sczytane do systemu zapisując automatycznie dane do bazy z których zostają wygenerowanie automatycznie wszystkie statystyki rozliczeń oraz statystyki zbiorów.
Dzięki elastycznej konfiguracji program może służyć za równo w halach uprawnych jak i na polach.
Można łączyć się z bazą danych bezpośrednio z pola za pomocą internetu czy tez przenosić dane za pomocą kolektorów danych dzięki czemu program sprawdza się nie tylko w pieczarkarniach ale również na uprawach borówek czy sadach owocowych jak i szparagach.
Do pieczarkarni.
W pieczarkarni zazwyczaj cała instalacja wygląda na zasadzie połączenia sieciowego.
Główny komputer służy jako serwer zazwyczaj postawiony jest w biurze i podłączone do niego są drukarki za równo drukarka stickerów(kodów kreskowych) jak i zwykła drukarka do drukowania statystyk zbiorów i rozliczeń pracowników.
Następnie blisko chłodni stawiane są kolejne stanowiska komputerowe (czytniki) podłączone siecią do naszego głównego programu. Stanowisko czytnika jest to zazwyczaj zwykły komputer lub laptop z podłączonym czytnikiem kodów kreskowych. Wprowadzone za pomocą niego dane automatycznie wpadają do systemu. Stanowisko czytnika służy również jako sczytywanie kart pracowników które służą do kontroli przyjść i wyjść pracowników do pracy.
Przy stanowisku czytnika na monitorze mamy pełna kontrolę nad informacjami co się dzieje, jakie dane są sczytywane oraz pomocne narzędzia które ułatwiają nam pracę jak np. licznik sczytanych skrzynek.
Przykład wprowadzania danych do systemu
Na pole uprawne - do szparagów, borówkę, sady itd.
Program Zbiory MBEST umożliwia pracę na polu na kilka sposobów.
Jednym z nich jest zapisywanie danych do kolektora danych i sczytywania je do komputera w biurze bez połączeń z internetem czy tez siecią wewnętrzną.
Ta konfiguracja daje możliwość zbierania informacji gdy nie mamy połączenia z internetem na polu. Kolektor jako urządzenie posiadającą pamięć zapisuje w sobie dane i dopiero po zgraniu ich do komputera zostają zaciągnięte do bazy danych. Niestety jest to opcja przy której nie mamy kontroli wizualnej nad sczytywanymi danymi ponieważ kolektor nie ma bezpośredniego połączenia z baza danych.
Kolejna opcja to: Opcja mobilna
Opcja mobilna – dane wprowadzane do systemu za pomocą telefon z systemem Android lub specjalistyczne urządzenie (czytnik z systemem Android) które mają dostęp do internetu.
Opcja typowo dla plantacji truskawek, borówek lub szparagów które są w zasięgu sieci komórkowej z dostępem do internetu. Więcej informacji o tej opcji znajdą Państwo w zakładce Uprawy Sezonowe.
Kolejna możliwość jest taka że dane są sczytywanie podobnie jak przy schemacie pieczarkarni - czyli już przy stanowisku czytnika w budynku firmy a nie na polu. Daje to nam pełna kontrolę nad informacjami i wyeliminowanie błędów, których kolektor danych może nie wychwycić Ta metoda jest jedną z najskuteczniejszych i zalecanych.
Program MBEST ZBIORY daje nam również możliwość posiadania na polu stanowiska czytnik które łączy się bezpośrednio z bazą danych za pomocą internetu. Ta opcja jest na tyle wygodna że dane do bazy są zapisane automatycznie oraz mamy pełną kontrolę nad zbiorami.
Ustalanie metody pracy najlepiej ustalać indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości oraz warunków jakimi dysponujemy na polach czy też sadach.